fbpx

Fundacja Centaurus

O nas

Już od 2006 roku

Ponad 1000 ocalonych koni

Największy azyl w Europie

Fundacja Centaurus

„Chrapami Malowane” jest jednym z projektów Fundacji Centaurus – organizacji non-profit działającej w imieniu zwierząt od 2006 roku. Od początków swojej działalności, dzięki wsparciu Darczyńców, fundacja ocaliła ponad tysiąc koni, a także setki innych zwierząt potrzebujących pomocy. Wiele koni, kucy, psów, kotów, a nawet osiołków, po uratowaniu i często potrzebnej rehabilitacji, znalazło nowe, kochające domy. Te najbardziej chore, wymagające stałej, intensywnej opieki, pozostają w ośrodku w Szczedrzykowicach, który jest największym folwarkiem zwierzęcym w Europie. Jest on domem ponad czterystu kopytnych, w tym koni i kucy. Opieką zostało otoczone również stado kóz, osiołków, owiec, lam, a także liczne psy i koty.

Chrapami Malowane

Artystyczny projekt, jakim jest „Chrapami Malowane” pozwala na zebranie środków na utrzymanie podopiecznych fundacji przebywających pod jej bezpośrednią opieką. Jego początki sięgają 2016 roku, kiedy to fundusze pozyskane ze sprzedaży obrazów namalowanych przez konia Lakusia i osiołka Wiesia, pozwoliły na remont dachu jednej ze stajni. Zwierzęcy artyści doczekali się nawet własnej wystawy we wrocławskim „Klubie Pod Kolumnami”. Od tamtego czasu barwne obrazy cieszą się ogromną popularnością, a cała kwota ze sprzedaży przeznaczana jest na utrzymanie zwierząt na zwierzęcym folwarku oraz w rezerwacie Fundacji Centaurus. Lakuś i Wiesio nadal spełniają się twórczo, korzystając z marchewek i nietoksycznych farb. Ich wspaniałe dzieła możecie znaleźć właśnie tutaj. Całkowicy zysk ze sprzedaży obrazków przeznaczony jest na utrzymanie podopiecznych Fundacji Centaurus

Nasza misja

Jednym z priorytetowych celów naszej fundacji, obok ochrony praw zwierząt i działania na rzecz terapii kontaktowych ze zwierzętami, jest wspieranie innych organizacji/osób, których cele są zbieżne z naszymi założeniami statutowymi. Wspieramy rodziny adopcyjne w leczeniu i utrzymaniu koni (warunki adopcji na stronie głównej w dziale „adopcje”). Wykupujemy konie, poddajemy rehabilitacji, wstępnie szkolimy i przekazujemy nieodpłatnie do hipoterapii. Organizujemy zajęcia dla dzieci i młodzieży zagrożonej marginalizacją społeczną. Wspieramy finansowo, rzeczowo i merytorycznie organizacje o podobnym profilu działania.

Fundacja Centaurus

Przekaż darowiznę

Możesz wesprzeć nasze działania poprzez jednorazowe dokonanie darowizny.

Folwark

Folwark położony w Szczedrzykowicach pod Legnicą jest głównym ośrodkiem fundacji. To tutaj odbywa się leczenie i adaptacja koni kwalifikujących się do adopcji stacjonarnej. W ośrodku mieszkają także te najbardziej chore, stare i znarowione konie, które otoczone są profesjonalną, niemal całodobową opieką. Na folwarku mieści się również Mini Farma obejmująca kilka wybiegów znajdujących się w centralnej części ośrodka. Mieszkają na nich osiołki, kozy, owce, świnki, a także kury, kaczki czy gęsi.

Rezerwat

Rezerwat Centaurusa mieści się w Przemkowskim Parku Krajobrazowym i obejmuje 400 ha zielonych użytków, a także 80 ha zimowiska. W okresie letnim ok. 300 zwierząt korzysta z rozległych pastwisk, natomiast zimą na zimowisku pozostają te, których stan zdrowia i kondycja na to pozwala. Zwierzęta mają do dyspozycji odpowiednie wiat, dostęp do świeżej wody i do owsa. Wraz ze wszystkimi udogodnieniami i pod czujnym okiem opiekunów korzystają z możliwie najlepszych warunków bytowania dla kopytnych.